Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mieszacze do "Plesseya"
#41
Witaj Pawle,

Opracowany mieszacz z użyciem układu SL6440 był przedmiotem badania przez Kolegę SP2JQR. Dokładnych wyników na razie nie znamy. Z tego co pamiętam, to Kolega Henryk "wpinał" mieszacz w tor odbiorczy profesjonalnego odbiornika . Diplekser nie wchodził w rachubę z powodów ,  o których sam wcześniej wspomniałeś. Sam jestem ciekaw co dalej z tego wynika..


Pozdrawiam
George sp5rzm
Odpowiedz
#42
Układ ten ma wspomniane w katalogu IP3 tylko przy przekładni trafa wejściowego 1:1. Ponieważ jest wysokoomowy można stosować trafa o większej przekłądni. Na płytce, którą dostałem jest trafo wejściowe 1:3, czyli podbija sygnał o około 10dB. I o tyle też ma mniejsze IP3 czyli około +20cdBm. Jest to więc kompromis między IP3 a czułością. Jak zwiększając przekładnię zwiększymy czułość to spadnie nam IP3.
W sumie +20dBm to bardzo dobra kompromisowa wartość, szczególnie biorąc pod uwagę, że można ją uzyskać już na sąsiednim kanale przy pojedynczej przemianie na 9MHz. Przeciętne fabryczne radio z pośrednią 70MHz ma na sąsiednim kanale IP3 -5. (minus pięć!!!)
Dlatego w czasie zawodów na mieszaczu SL6440 lepiej się słucha w tłumie sąsiadujących stacji niż na fabrycznych radiach.
Dokładnego wyniku pomiaru czułości w tej chwili nie pamiętam, ale chyba było trochę poniżej 1uV. Można uzyskać jeszcze więcej, ale wtedy spadnie IP3. Można pokusić się o trafo z przełączanym odczepem i rezystorem obciążającym - byłoby to równoważne załączaniu i wyłączaniu wzmacniacza w.cz. a jednak znacznie prościej zrealizowane.

Dla porównania mieszacz według mojego projektu ma IP3 +16dBm i czułość około 0,3uV.
Oba układy ładnie pracują i nadają się na wejścia TRXów. U mnie znajdą zastosowanie w TRXach z filtrami elektromechanicznymi na 200kHz.
Obie konstrukcje są godne polecenia. Jak skończę prace nad Husarkiem to będę dalej się zajmował tematem tych mieszaczy już jako wejście do konstrukcji HM.
Odpowiedz
#43
Pytałem czy "zapytam czy SL6440 nie potrzebuje separatora ( wzmacniacza o wzm 1 dopasowującego imp. np. 50/500ohm niwelującego wpływ wielkiego niedopasowania filtru kwarcowego po za pasmem przepustowym ) - - po mieszaczu - przed filtrem kwarcowym, który po za pasmem przenoszenia ma bardzo wysoki SWR - może to bardzo pogorszyć ip3 mieszacza nawet o 20db"
Wiem ze jest mieszaczem aktywnym ale rożnie z takimi jest.
Konstrukcja wejścia zrozumiała , też przy ad831 zastosowałem trafo 50/400ohm i dzięki temu poziom czułości jest lepszy a IP3 i tak bardzo duże.
Odpowiedz
#44
Układ został zaprojektowany na podstawie karty katalogowej i innych dostępnych opisów pod kątem osiągnięcia najlepszych parametrów. Wydaje mi się że ten rezystor 200 omów wpięty w transformator wyjściowy powinien zapewnić "wytłumienie" sygnałów poza pasmowych, które nie wytłumi poza pasmowa wysoka impedancja filtru kwarcowego. Z ilością zwoi transformatora wejściowego można oczywiście eksperymentować i teoretycznie wpływać na parametr IP3,... tylko jaki jego poziom potrzebujemy +30, +20? Jak pisze Henryk SP2JQR (a ma do testów ten mieszacz), pomimo pewnego kompromisu, to i tak mieszacz powinien spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających... parametr IP3 można jak wiadomo regulować prądowo, co powinno również wpływać na szumy mieszacza (temat do dalszych testów). Często wysoka czułość odbiornika nie jest potrzebna, a ważniasze bywa odporność na intermodulację i stosunek sygnał-szum układu przemiany. Tu widzę przewagę tego mieszacza nad innymi, możemy wprowadzić tą regulację do TRX. Ja już miałem uruchomiony testowo ten mieszacz z drugą wersją Plesseya i byłem bardzo zadowolony z odsłuchu. Niestety końcowe uruchomienie II wersji Plesseya przeciąga mi się w czasie, ale na pewno dojdzie do skutku.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#45
Wink 
Piotrze,

Pewnie ustąpi ta wątpliwość gdy wykonamy  zestaw do badania IP3.  Płytki są do kupienia w AVT.

Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#46
To jest czysta teoria, ale potwierdzona pomiarami.
Jeśli mieszacz ma +30 i zastosujemy na wejściu podbicie amplitudy - obojętne w jaki sposób: czy to za pomocą trafa, czy też dodatkowym wzmacniaczem to IP3 spada o tyle, o ile podbijemy amplitudę sygnału na wejściu. Nie ważne jest czy jest to wzmacniacz dopasowujący czy też transformator dopasowany rezystorem. Dopasowanie wejścia to jeszcze dodatkowy aspekt, który jak nie jest spełniony to jeszcze bardziej pogorszy IP3 niż by to wynikało z zastosowanego na wejściu wzmocnienia. Trzeba równoczaeśnie zadbać o dobre dopasowanie.

Stwierdziłem praktycznie, że jeśli IP3 jest większe od +13dBm to urządzenia już bardzo dobrze pracują. 20dBm to już dobra wartość. 30 może się przydać tylko, gdy mamy sąsiada na tym samym osiedlu i to w dodatku posiadającego TRX o małych szumach fazowych. Jeśli jego radio będzie szumieć to na nic nam się nie przyda dobry odbiornik...
Odpowiedz
#47
Trzeba dodać, że ten układ mieszacza na SL6440 przy tak dużym IP3 jest sterowany bardzo niskim sygnałem z VFO, w przeciwieństwie do wysokopoziomowych mieszaczy diodowych co jest bardzo dużym plusem. Kolejny plus to jego cena.
Zastanawia mnie jeszcze czy podanie sygnału prostokątnego VFO (z DDS lub pętli PLL) zamiast sinus wpłynie na przemianę?
Reasumując, jest to układ mieszacza jaki zaplanowaliśmy do II wersji plesseya i taki będzie ostatecznie użyty w tej konstrukcji.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#48
Wink 
Wszystko jasne,  tez w nocie katalogowej nic więcej nie znalazłem.
Nie chcę być źle zrozumiany i ze się czepiam - chodziło mi tylko o faktyczne parametry przy takim rozwiązaniu Wink.
Widmo z mieszacza które jest dla nas nie użyteczne - czyli 99,99% sygnału- jest bardzo mocno odbite od filtra wracając do mieszacza - dlatego działa to jak wzmacniacz z obciążeniem  swr 99:1.
Są dwa wspaniałe artykuły "elektronika dla wszystkich sierpień i wrzesień 2011 " autor Rafał SQ4AVS które warto przeczytać - polecam.
linki  w internecie pdf.
https://ulubionykiosk.pl/pobierz/051e4e1...1_lite.pdf

https://ulubionykiosk.pl/pobierz/7f975a5...1_lite.pdf

Jeszcze odnoście sygnału prostokątnego . dla mnie od dawna jest to zagwozdka bo on zawiera całe widmo harmonicznych i mimo rożnych dobrych rozwiązań prawdopodobnie jest więcej lustrzanek w takim rozwiązaniu. Nie robiłem pomiarów widmowych takiego mieszacza więc się nie wypowiem.
Odpowiedz
#49
Mam ten sam dylemat ...Kiedyś na forum "sp-hm.pl" Kolega Henryk sp2jqr wyjaśniał ten temat ale nie pamiętam czy sprawa odbić była wówczas omówiona.

Pozdrawiam
George

Przypomniałem sobie, że ponoć sprawę odbić od filtru kwarcowego ma załatwić odwracalny wzmacniacz ( w naszym przypadku dla wersji I Plessey`a na J310 )
Odpowiedz
#50
Do poczytania:
http://sp-hm.pl/thread-730-post-6971.html#pid6971
http://sp-hm.pl/thread-730-post-6982.html#pid6982
http://sp-hm.pl/thread-730-post-6999.html#pid6999
http://sp-hm.pl/thread-730-post-7021.html#pid7021
http://sp-hm.pl/thread-730-post-7055.html#pid7055
itd.

Tematy trochę z boku ale warto się zapoznać lub przypomnieć.
Tematy układów z mieszaczami nie są takie bardzo proste, jeśli chce się wycisnąć z nich maximum dostępnych możliwości. To gruba wiedza, dlatego należy ją gryźć bardzo małymi kęsami zaczynając od najprostszych układów i najprostszych pomiarów.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości