Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Osiągnięcia na Plesseyu
#1
W tym roku zgodnie z tradycją wystartowałem w jedynych polskich zawodach w jakich w ostatnich latach startuję czyli SP QRP contest. W zeszłym roku (2020) startując na naszym Plessey'u zająłem III miejsce w kategorii SBB home made a w bieżącym roku (2021) zająłem I miejsce w kategorii SSB+CW home made. W bieżącym roku startowałem z Mazur pod znakiem HF4F. Dodam że miałem w trakcie zawodów zapytania na jakim home made pracuję - chwalono sygnał nadajnika. Mam nadzieję że inni koledzy w przyszłym roku też dołączą z Plesseyami do zawodów.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Gratulacje.

Mietek SQ5PZQ
Odpowiedz
#3
(03-10-2021, 07:32 PM)sp9lvz napisał(a): BRAWO !


Piotr, na jakiej swojej wersji Plessey-a pracowałeś w zawodach ? Pytam, bo sporo różnych układów ćwiczyłeś, od pierwszego projektu z "odwróconym filtrem".
Odpowiedz
#4
Mam kompletnie uruchomioną najbardziej pierwotną wersję naszego Plesseya - czyli pierwszą z mieszaczem diodowym (zrobimy na 80, 40 i 20m). Na nim pracuję. Nie pamiętam jak kwestia tego filtru była, jeśli to płytka z "odwróconym filtrem" to znaczy że zabudowałem go właściwie z dodatkowymi otworami.

   

   

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#5
(04-10-2021, 05:43 PM)sp9lvz napisał(a): Mam kompletnie uruchomioną najbardziej pierwotną wersję naszego plesseya - czyli pierwszą z mieszaczem diodowym (zrobimy na 80, 40 i 20m). Na nim pracuję.

Piotr - dołączam się do gratulacji.
A przy okazji zapytam jak rozwiązałeś kwestię kluczowania CW?
Odpowiedz
#6
Najbardziej prosto z możliwych wersji - jak w dawnych transceiverach ssb home made. Mam na tylnej ściance dodatkowe gniazdo połączone z wejściem mikrofonowym przez dzielnik rezystancyjny i podaję sygnał m.cz. CW sinus ok. 800 Hz z generatora na ICL8038. Filtr wytłumia drugą wstęgę boczna i wychodzi jedna nośna CW, a dzięki takiemu rozwiązaniu jest załatwiony shift do odbioru. Niestety nie mam układu BK - drugi przełącznik od prawej jest TX/RX nim przełączam na nadawanie. Może mało profesjonalnie, ale najprościej. Wersję Plesseya tylko na CW mam nadal w budowie..
Generalnie w naszym projekcie brakuje takiego generatora dzięki któremu można by też stroić np. ATU, sprawdzać moc itp... . Gwizdanie do mikrofonu trochę jest w tych sytuacjach nieporadne.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#7
Jasne - dzięki.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości