Forum Grupy Plessey Home Made
generator dwutonowy - Wersja do druku

+- Forum Grupy Plessey Home Made (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl)
+-- Dział: Plessey HM Project (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Nasz baza pomiarowa - Our measuring instruments (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=10)
+--- Wątek: generator dwutonowy (/showthread.php?tid=49)

Strony: 1 2


generator dwutonowy - George - 14-06-2018

Witam Szanownych Kolegów,

Kontynuując prace nad doskonaleniem umiejętności w zakresie wykonywania projektów layout`u wykonaliśmy z Kolegą Piotrem SP9LVZ projekt PCB do dwutonowego generatora. Zmontowany "przyrząd" będzie pomocny przy badaniu liniowości pracy wzmacniaczy w.cz.


Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm


RE: generator dwutonowy - George - 06-12-2018

Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


   W ramach koleżeńskiej współpracy razem z Kolegą Piotrem podjęliśmy decyzję o rozdaniu, wśród zarejestrowanych uczestników forum, płytek dwutonowego generatora służącego do pomiarów liniowości wzmacniacza mocy w.cz. W 9 padach trzeba "dodać" masę. Poza tym działa bardzo dobrze. Jest do wzięcia 15 PCB. Kto pierwszy ten lepszy. :Smile  Zainteresowani proszeni są o kontakt na priv.


Pozdrawiam wszystkich

George sp5rzm


RE: generator dwutonowy - George - 06-12-2018

ROZDANIE = ZA DARMO + 4 zł na kopertę i znaczek


RE: generator dwutonowy - George - 22-12-2018

[attachment=383]
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Przegapiłem sprawę zamieszczenia na forum schematu dwutonowego generatora. Są na nim zaznaczone punkty informujące gdzie na płytce zabrakło mas. W sumie jest to 7 punktów. Na schemacie widać tylko 6, bo siódmy jest zasilaniu lub wyjściu sygnału (nie pamiętam).

Pozdrawiam wszystkich
George


RE: generator dwutonowy - SP5OXJ - 23-12-2018

Cześć,
ostatnio walczyłem z generatorem i mam kilka uwag. Siódmy, niepodłączony do masy pad znajduje się na wyjściu urządzenia. Początkowo generator nie startował i pomogła zmiana rezystora 33kOhm na 5,1kOhm. Na PCB jest błędny opis, a mianowicie znajduje się tam 6x10nF a powinno być 3x10nF (f=900Hz) i 3x4,7nF (f=1,7kHz) - tak jak na schemacie.  

Powodzenia,
Jacek SP5OXJ.


RE: generator dwutonowy - sp9lvz - 23-12-2018

Trochę tych mas jakoś się nie zrobiło w "produkcji".
Te rezystory 33k w dzielniku trzeba dobrać tak, by na kolektorze było ok. połowy napięcia zasilania, co zależy od wzmocnienia użytego tranzystora.


RE: generator dwutonowy - sp1ujb - 24-12-2018

Dzisiaj uruchomiłem ten generator. Bez oscyloskopu ciężko byłoby go odpalić. Jak już zaczął chodzi, to sygnał miał brzydki. Tak więc, odrobina walki była, żeby poustawiać punkty pracy. Czy ktoś z was używał do badania liniowości wzmacniaczy - komputera? W sieci można natrafić na opisy odpowiednich programów, ale nie robiłem tego.


RE: generator dwutonowy - George - 24-12-2018

Tez poszedlem ta droga. Masz racje, bez oscyloskopu ciezko, by bylo..


RE: generator dwutonowy - George - 20-01-2019

Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Chciałbym podzielić się ze wszystkimi swoimi spostrzeżeniami z etapu uruchamiania dwutonowego generatora. Przede wszystkim zauważyłem, że generatory słabo oscylowały w przypadku niektórych ceramicznych kondensatorów. Zdecydowanie lepiej było z kondensatorami styrofleksowymi. Problem był jednak z uzyskaniem odpowiednich częstotliwości, bo wybór i dostępność tego typu elementów jest u nas mocno ograniczona. W dodatku, przy ich zastosowaniu dochodzą (jak przypuszczam) istotne indukcyjności, a to z kolei wpływa na przesunięcie pracy generatorów w górę częstotliwości. Nie eksperymentowałem jeszcze z kondensatorami typu NP0, które do podobnych zastosowań mają najlepszą opinię. Zdaje się, że Kolega Wojtek składał swój generator z zastosowaniem kondensatorów NP0. Mnie udało się kupić stosownych wartości.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm


RE: generator dwutonowy - George - 22-01-2019

Witam ponownie,

Chciałbym jeszcze dodać jedną uwagę. Gdy nie mogłem uruchomić jednego z generatorów, to ostatecznie pomogła wymiana tranzystora na 2N2369. Odnoszę wrażenie, że przestrajanie jednego z generatorów lub nawet ustawianie jego punktu pracy wpływa znacząco na pracę drugiego z generatorów. Jutro spróbuję je rozdzielić przy pomocy elektrolitycznych kondensatorów.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm