Forum Grupy Plessey Home Made
Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya - Wersja do druku

+- Forum Grupy Plessey Home Made (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl)
+-- Dział: Plessey HM Project (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Pierwsza wersja płytki Plesseya (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Wątek: Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya (/showthread.php?tid=38)

Strony: 1 2


Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya - sp9lvz - 15-01-2018

W związku z tym, iż cześć użytkowników obecnego forum (które zostało założone przy okazji składania nowej wersji Plesseya), kończy jeszcze montaż pierwszej wersji płytki Plesseya (z mieszaczem diodowym) chcielibyśmy mieć miejsce na podzielenie się uwagami do wykonania kompletnego urządzenia.
Moje ogólne spostrzeżenia i uwagi do pierwszej wersji z mieszaczem diodowym.
1. Opracowany układ pierwszej płytki Plessya przez Jerzego SP5RZM uruchamia się bez problemów, z założeniem zastosowania sprawnych podzespołów. Wymaga jedynie dostrojenia częstotliwości BFO i ustawienia odpowiednich poziomów sygnału do ARW. Nie ma potrzeby równoważenia modulatora SSB oraz i innych regulacji by płytka pracowała poprawnie, co jest dużą zaletą.
2. W przypadku słuchania na słuchawki (o wyższej impedancji niż głośnik) wystąpiła konieczność dolutowania do wyjścia m.cz. rezystora 15 omów zapobiegającego wzbudzeniom wzmacniacza m.cz..
3. Mam wrażenie, iż moja płytka pracuje bardzo "głośno", z dużą czułością bez wzmacniacza antenowego - sygnał z anteny jest podawany przez BPF wprost na mieszacz diodowy.
4. Uformowany sygnał SSB jest wystarczający do wysterowania 3 stopniowego wzmacniacza mocy do poziomu 5-7W w pasmach 80-20m.
5. Ze względu na obecną koncepcję urządzenia ostatecznie mam uruchomiony TRX Plessey na 3 pasma 80-40-20m.
6. Dodatkowe układy zastosowane w TRX: Synteza DDS na AD9850 wg. SQ1GU, wzmacniacz sygnału DDS na 2N3866, BPF i LPF dwuobwodowy wg. koncepcji TRX Omega, PA wg. TRX Omega w wersji 10W na jednym tranzystorze RD16HHF1, płytka stabilizatorów zasilania i przełączania zasilania TX/RX wg. własnej koncepcji.
7. Tor nadawczy wymagał u mnie dobudowania przedwzmacniacza mikrofonowego.
W dniach 18-20.01.2017 zrealizowałem kilka testowych łączności i trx zachowuje się bez zarzutu. Otrzymywane raporty 59-59+10dB.

Testy Plesseya w pierwszej wersji na filmach:
https://youtu.be/0SU4nvaf7aU
https://youtu.be/y5Zh_0_rytY
https://youtu.be/poMVNx3q52M

QSO na Plesseyu wersja pierwsza z DH1CL ze wzmacniaczem mocy 100W
https://youtu.be/eyAjNFDZhJw

Początek montażu wersji drugiej:
https://youtu.be/gqaNiZCn_KA


RE: Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya - George - 10-02-2019

Witam wszystkich Zainteresowanych oraz przypadkowych Czytelników,

Ostatnio  testuję pracę drivera składającego się z toru: SL611C + 2SC2314 + 2SC2166 + 2 x 2SC2166 (przeciwsobnie).  Początkowo sądziłem, iż więcej niż 4 W output`u bez zniekształceń nie da się uzyskać. Myliłem się. Na dzień dzisiejszy sytuacja przedstawia się tak, że driver zaczął oddawać ponad dwukrotnie więcej mocy . Stało się to możliwe gdy spoczynkowe prądy ostatnich 3 tranzystorów mocno zwiększyłem. W pierwszych dwóch stopniach tkwi jeszcze pewien zapas mocy. Być może pozwoliłby on wysterować kolejne stopnie , w których pracowałyby "mocniejsze" tranzystory. Driver steruję sygnałem ok. 35 mV rms .

 - Tranzystor 2SC2314 pracuje z prądem spoczynkowym 35 mA,
 - tranzystor 2SC2166 sterujący ostatnim stopniem pracuje z prądem spoczynkowym ok. 100 mA,
 - tranzystory w stopniu końcowym pracują z prądem spoczynkowym ok. 75 mA każdy z nich.

Radiator wyraźnie się grzeje. Pewnie trzeba będzie go chłodzić małym wentylatorkiem. Sprawdzenie liniowości wzmacniacza przy takich warunkach pracy jak wyżej opisane nie wykazało przesterowań.

W najbliższym czasie zamieszczę parę zdjęć z pomiarów.

Pozdrawiam
George sp5rzm


RE: Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya - George - 20-03-2021

Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Z braku sukcesów związanych z reanimacją kwarcowego filtru XF-9B zaangażowałem swój czas w sprawdzenie tego czy dodatkowy mały, kwarcowy filtr umieszczony pomiędzy II stopniem p.cz., a demodulatorem przyniesie jakiś pozytywny efekt w działaniu odbiornika. Filtr kwarcowy (w obudowie podobnej do  rezonatorów HC49U lecz z trzema wyprowadzeniami) dostałem w prezencie od Kolegi Michała. Usunąłem kondensator sprzęgający pomiędzy układem SL1612C, a demodulatorem SL1641C i zastąpiłem go "prezentem". Ku mojemu zdziwieniu szumy odbiornika spadły z 7 S do poziomu w okolicy 2 S. Co ciekawe sygnały korespondentów wzrosły o 8 S i bardzo sprawnie zaczęła działać automatyka.. Zastanawiam się nad tym czy przypadkiem tor IF nie pracował wcześniej na lekkim podwzbudzeniu? Teraz myślę nad tym by pomiędzy dwoma stopniami p.cz. umieścić kolejny filtr. Wciągnęły mnie te eksperymenty tak bardzo, że nie mam czasu włożyć wszystkich modułów do obudowy. Są też realne koszta tych obecnych fascynacji - to 200 zł wydane  na XF-9B...

Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm


RE: Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya - sp9lvz - 21-03-2021

Bardzo optymistyczne eksperymenty, przypomnę tylko że w II wersji płytki jest na ten filtr przewidziane miejsce. Dobrze było by sprawdzić zatem co dzieje się na wzmacniaczu p.cz. obserwacją oscyloskopem, że takie są pozytywne zmiany, czy faktycznie coś się podwzbudzało, czy to tylko za duże wzmocnienie całego toru p.cz. z przedwzmacniaczem m.cz., a filtr zmniejszył szumy i wniósł lekkie tłumienie? Ja niestety nie mam dostępu do płytki w mojej uruchomionej I wersji Plesseya, bo jest zabudowana. Mogę takie testy zrobić jedynie na uruchomionych płytkach nie zabudowanych.
Co do filtru XF-9B, to może dało by się z niego odzyskać rezonatory i zrobić nowy filtr?


RE: Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya - George - 21-03-2021

Piotrze,

Słusznie zauważyłeś, że to filtr wniósł tłumienie, które przesunęło punkt pracę ARW. Szumi też trochę mniej. Nie wiem jaki dodatkowy filtr zastosowałem . Przypuszczam, że może to być dwupolowy filtr drabinkowy. Szerokie pasmo pracy wzmacniacza p.cz. musi generować dodatkowe szumy. Gdyby miało być dużo lepiej, to wówczas przed demodulatorem powinniśmy dodać kolejny czyszczący filtr 8 polowy. Tak mi się wydaje. Zrobię kolejny eksperyment.

Po odłączeniu kabla antenowego radio jest bardzo ciche.

73


RE: Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya - sp9lvz - 22-03-2021

Przetestuję to w wersji II Plesseya, w nim jest miejsce na wpięcie drugiego filtru,... mam rezonatory 9 Mhz, może jakiś dwu-trzy polowy drabinkowy wystarczy. Niestety filtry drabinkowe obniżają częstotliwość filtru w stosunku do częstotliwości rezonatorów więc z bardziej rozbudowanym filtrem będzie problem zmieścić się w paśmie PP9. Chyba.... że dwa PP9. trzeba będzie zrobić dokładny test pasm przenoszenia filtrów, by nałożyły się na siebie.

[attachment=1009]


RE: Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya - George - 22-03-2021

Piotrze,

Myślę, że filtr PP9 ma większy "potencjał" ale na płytce nie ma dla niego miejsca :Sad....

Piotrze,

Myślę, że filtr PP9 ma większy "potencjał" ale na płytce nie ma dla niego miejsca :Sad....


RE: Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya - SP2JQR - 22-03-2021

Stosując szeregową pojemność z kwarcami rzędu 100-300pF można podnieść środkową częstotliwość filtru drabinkowego i wyrównać do PP-9. Powinien wystarczyć filtr 4 polowy. Tłumienie rzędu 35dB bardzo skutecznie usuwa szumy z poza pasma użytecznego.
Można też zbudować filtr eliptyczny dolnoprzepustowy około 3kHz w torze m.cz. zaraz za produkt detektorem. Wystarczą trzy indukcyjności. Musi to być włożone przed układem ARW, żeby szumy na niego nie wpływały.


RE: Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya - sp9lvz - 22-03-2021

Ok, przetestuję drabinki w tej wersji z szeregowymi kondensatorami,... muszę jeszcze skończyć mój przyrząd do testowania filtrów kwarcowych.
Mam ten filtr m.cz. Collinsa i z tego co go już testowałem, to dosyć dobrze wycina szumy. Będę go stosował w torze m.cz. słuszna uwaga, bu go zabudować jeszcze przed sygnałem na automatykę.
https://allegro.pl/oferta/collins-filtr-m-cz-200hz-3khz-8763919560
W trx homodynach stosuję też filtry m.cz. oparte na dużych indukcyjnościach z głowic magnetofonowych, >260 mH....


RE: Końcowe uwagi na temat uruchamiania pierwszej wesji płytki Plesseya - SP2JQR - 23-03-2021

Głowice magnetofonowe są bardzo dobre, mają dwie indukcyjności po 130mH. Filtry wychodzą na nich wysokoomowe. Ponieważ cewki są nawinięte bardzo cienkim drutem to mają one pewną oporność i w związku z tym niewygórowaną dobroć. Na filtry czyszczące świetnie się jednak nadają.