Forum Grupy Plessey Home Made

Pełna wersja: Wzmacniacz m.cz. na ECL 86
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Dla koneserów propozycja wykonania wzmacniacza m.cz. do Plesseya na lampie ECL 86 schemat w dwóch wersjach bez korekty barwy głosu i z korektą. Wzmacniacz lampowy na pewno zmieni brzmienie odsłuchu SSB na plus. Do tego można by jeszcze zaproponować wzmacniacz lampowy PA.
Ten pomysł mi się podoba. Sam chciałem tor dobrego TRXa zakończyć wzmacniaczem lampowym. W praktyce robiłem PA tranzystorowe, ale w klasie A. Miały doskonały dźwięk, ale jedną poważną wadę: wielkie zapotrzebowanie na energię. Z tego powodu powstał mój pomysł na zastosowanie TDA2003 z silnym sprzężeniem zwrotnym jako układ kompromisowy.
Jeśli chodzi o lampy to moim ostatnim pomysłem była chęć skrzyżowania wzmacniacza końcowego w klasie A ze stopniem lampowym na miniaturowej lampie rosyjskiej z serii 1Ż....
Na razie brak czasu na realizację.
Wzmacniacz lampowy m.cz. jako opcja domowa do wszystkich TRX...  ja go robię na 100% mam wszystko to zmontowania takiego wzmacniacza.
U Chińczyków jest dużo kitów przedwzmacniaczy na lampach zasilanych z 12V, można coś takiego tanio złożyć.

https://pl.aliexpress.com/item/Fever-6J1...74810.html
Mam już pracujący wzmacniacz lampowy m.cz. na ECL 86 z regulacją barwy tonu. Musze go jeszcze tylko doprowadzić do lepszego stanu.
W tym poście
http://sp-hm.pl/thread-557-post-41204.html#pid41204
podałem prosty i tani sposób na zasilanie urządzeń lampowych z napięcia 12V.
Temat z zasilaniem lamp z przetwornicą do przetestowania, jeszcze muszę poszukać przetwornicy down z 12-14V na 6,3V do napięcia żarzenia.
Mój wzmacniacz lampowy do Husarka na ECL86 już od jakiegoś czasu pracuje zasilany na razie tylko z chińskiej przetwornicy sieciowej, która daje zarówno 260V na anodę jak i 6,3V żarzenia.
Działa bardzo dobrze. Bardzo fajnie słucha się na nim kolegów, którzy pracują z poszerzoną emisją SSB. Niskie tony idą pięknie i miękko. Miód.
Potwierdzam, na wzmacniaczu lampowym bardzo fajnie słychać zwłaszcza telegrafię. Ja poszedłem dalej i pod inny swój projekt MAS przygotowuję nadajnik lampowy CW oraz odbiornik lampowy na bazie starego radia Promyk-Lux. Uruchomiony mam już odbiornik na 40m będzie jeszcze 80m w wersji mocno zmodernizowanej będzie druga przemiana na filtr kwarcowy na 10,7 Mhz. W odbiorniku jest wzmacniacz m.cz. na ECL86...

[attachment=1059]
(01-09-2021, 11:20 AM)sp9lvz napisał(a): [ -> ]Potwierdzam, na wzmacniaczu lampowym bardzo fajnie słychać zwłaszcza telegrafię. Ja poszedłem dalej i pod inny swój projekt MAS przygotowuję nadajnik lampowy CW oraz odbiornik lampowy na bazie starego radia Promyk-Lux. Uruchomiony mam już odbiornik na 40m będzie jeszcze 80m w wersji mocno zmodernizowanej będzie druga przemiana na filtr kwarcowy na 10,7 Mhz. W odbiorniku jest wzmacniacz m.cz. na ECL86...

A tak wygląda mój zasilaczo-wzmacniacz do Husarka:
[attachment=1060]
Większa przetwornica to zasilacz 12V/10A do zasilania Husarka.
Mniejsza przetwornica to zasiacz 260V/6,3V do wzmacniacza lampowego na ECL86.
Wzmacniacz żywcem wycięty z oryginalnej płyty jaką pokazałeś na wcześniejszych zdjęciach i przyśrubowany do obudowy z tyłu. Dodałem jeszcze termistor co by nie stresować żarzenia lampy zaraz po załączeniu.
A czy nie pozostał ci w takim razie nie wykorzystany transformator sieciowy z tego wzmacniacza? Poszukuję wszelkie tego typu elementy do projektów lampowych, aktualnie do zasilania nadajnika QRP. Chcę go zasilać klasycznie z transformatora.
Stron: 1 2