Forum Grupy Plessey Home Made

Pełna wersja: Zmiany w I wersji wzbudnicy Plessey
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Zmierzyłem prądy drenów tranzystorów j310 pracujących w odwracalnym wzmacniaczu. Obydwa mają po blisko 16 mA każdy. Spróbowałem włączyć akustyczny filtr pomiędzy Ne5534, a wzmacniaczem mocy m.cz. Słyszalnych zmian w odbiorze nie widzę. Wnioskuję z tego, że ten akustyczny filtr może pracować przed operacyjnym filtrem lub za nim. Ważne, by jego pasmo przepuszczania pokrywało się z pasmem przepustowym kwarcowego i monolitycznego filtru. W tym akustycznym filtrze , który obecnie  testuję muszę trochę poszerzyć jego charakterystykę w kierunku wyższych częstotliwości.
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


     W kolejnych eksperymentach związanych z usunięciem lekkich wzbudów  w torze IF dodałem szeregowo z kondensatorami sprzęgającymi drugi oraz trzeci stopień pośredniej częstotliwości rezystory o wartości 51 R . Trochę pomogło. Sprawdziłem z całą pewnością, że sygnał z BFO bezczelnie wciska się do toru IF. Spróbuję ekranować generatory BFO z nadzieją, że to coś pomoże.


Pozdrawiam
Rozwiązaniem na wchodzenia BFO na bardzo czułą p.cz. mogło by być przejście na drugą pośrednią np. 500kHz i BFO na 500kHz. Jeśli wzmocnienie pierwszej p.cz. nie było by za duże na drugą p.cz. to nie musiała by mieć tak dużego wzmocnia i może BFO nie wchodziło by na nią, zwłaszcza że to 500kHz a nie 9 Mhz
Chwilowo prace z opanowaniem spraw związanych z najnowszą płytką wzbudnicy , w której są aż trzy stopnie pośredniej częstotliwości zwolnią na jakiś czas. Dotarliśmy do etapu gdzie trzeba wykonać kilka ekranujących puszek. To trochę opóźnia zakończenie tematu. Pewnie za tydzień ruszymy znowu "do boju".
Zbyt duze wzmocnienie w p.cz. może sprawić wiele kłopotów.
Tym, którzy nie lubią takich kłopotów polecam dobrze działającą konstrukcję rosyjską. Przetestowałem ten trx. Przy swojej prostocie i podobnych założeniach jak tutaj rozważane konstrukcje, działa zadziwiająco dobrze. Jak zwykle piętą achillesową również tej konstrukcji jest ARW wykonane w torze m.cz. Można to jednak poprawić co Rosjanie zrobili w kolejnej wersji, dlatego ta wersja raczej tylko do obglądu.
Wersja pierwotna do przeanalizowania:
http://www.ur5ffr.com/viewtopic.php?f=8&t=219

https://oshwlab.com/nanrik/trx-raisin-dx-1-1

A to wersja udoskonalona warta sprawdzenia:

https://oshwlab.com/ban.relayer/trx-raisin-dx-2-0

ARW nadal wykazuje pewne niedoskonałości. Moim zdaniem jako detektor ARW można wykorzystać AD8307, powinno działać lepiej ponieważ diody regulacyjne mają charakterystyki wykładnicze, a układ AD8307 logarytmiczne. Zlinearyzuje to mocno nierównomierną skalę S-metra i być może przy odpowiednim dobraniu elementów poprawi zaskok ARW..

Na YT można posłuchać odbiornika w działaniu. Mogę zapewnić, że u mnie audio w przeciwieństwie do tego nagrania było idealnie czyste. Wszystko zależy od scalaka zastosowanego we wzmacniaczu głośnikowym.
https://www.youtube.com/watch?v=DU14ya5tUZQ
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


Pomału sprawy najnowszej wersji płytki z 3 stopniami IF na SL1612C posuwają się do przodu. Ponad wszelką wątpliwość sprawdziliśmy, że na płytce, w torze IF,  istnieją tzw. "przesłuchy". Po wyjęciu z podstawek pierwszego lub drugiego układu scalonego SL1612C w głośniku słychać stacje z pasma. Oczywiście bardzo cicho ale jednak.. Nic dziwnego, że układ ma tendencję do wzbudzania. W płytce z dwoma stopniami w pośredniej częstotliwości nie ma wzbudzeń ale "przesłuchy" są również. Jesteśmy na etapie ekranowania "wszystkiego co się da".


Pozdrawiam wszystkich
I kolejna informacja: jeśli m.cz. jest oddalone i sygnał do tego stopnia jest doprowadzony z demodulatora ekranowanym kabelkiem, to wzbudzeń nie ma..
Pomierzyłem częstotliwość wzbudzenia. Jest to ok. 660 Hz. Idąc za radą Kolegi Henryka sp2jqr zamiast kondensatora sprzęgającego 100 pF włączyłem między II a III stopniem IF dwukwarcowy rezonator (z trzema wyprowadzeniami) . Poziom skłonności do wzbudzania mocno się obniżył ale po odłączeniu anteny od czasu do czasu jednak się pojawia. Walczymy dalej. Z Piotrem konsultuję co robić. Damy radę!
Najnowsze wieści z pola "walki" o dobry sygnał odbiornika: 

- część podzespołów na płytce poekranowana ( odwracalny wzmacniacz na J310, pierwszy stopień IF ),

- filtr akustyczny działa dobrze,

- dodano dwupolowy 9 MHz kwarcowy filtr pomiędzy stopniem pierwszym, a drugim stopniem IF,

- wzbudzenia ustały, 

- po odłączeniu anteny wskazówka s-metra spada do zera.


Do poekranowania; filtr kwarcowy PP-9, filtr PM-9, generatory BFO, kolejne dwa stopnie IF, mieszacz diodowy.
Kolejna wiadomość dla osób, które interesują się nowym projektem z trzema stopniami IF na SL1612C. Ekranowanie odwracalnego wzmacniacza ( 2 x J310 ) z obu stron pcb oraz ekranowanie poszczególnych stopni IF ( również z obu stron pcb) całkowicie eliminuje wzbudzenia. Wykonaliśmy próby z pominięciem drugiego, monolitycznego filtru ( PM-9-4F1 ). Układ w dalszym ciągu zachowywał się stabilnie ale szumy lekko wzrosły. Wpięcie audio filtru pomiędzy operacyjny wzmacniacz, a stopień mocy m.cz. znacząco redukuje szumy ale dzieje się to z lekką utratą wzmocnienia po stronie m.cz. Odbiornik pracując jednocześnie z dwoma filtrami kwarcowymi ( PP9-A2-2R oraz PM-9-4F1 ) pracuje dosyć wąsko z odsłuchem "blaszkowym". To niektóre osoby może drażnić. Tego rodzaju przypadłość przy DX`owaniu raczej  nie przeszkadza.
Stron: 1 2 3