Forum Grupy Plessey Home Made

Pełna wersja: Stopień mocy w.cz.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Jerzy, spokojnie to tylko hobby i zabawa, co byśmy robili jakby już wszystkie nasze prace z Plesseyem były zakończone?
Big Grin
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


Udało się rozwiązać problemy z NWT 7 i mogłem kontynuować prace. Kolejny badany transformator obciążyłem rezystorem 12 Ohm i zadałem mu pasmo od 1MHz do 30MHz. Wynik załączam. W szerszym zakresie nie było sensu badać tego przypadku bowiem z jednej strony LPF w analizatorze zaczyna obcinać sygnał powyżej 35 MHz, a z drugiej transformator ma pracować w zakresie maksymalnie do 10 m. Ciekawa, jak dla mnie, obserwacja - rdzenie toroidalne, na bazie których jest zbudowany transformator przestały się mocno nagrzewać. Wypróbowałem go dzisiaj we wzmacniaczu przeprowadzając łączność z Kolegą Pawłem sp7sp. Niebawem wykonam zdjęcia i zamieszczę na forum wraz z opisem wykonania.


Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm

[attachment=654]
Trafko pomierzone z obciążeniem na wyjściu 10+10 omów. Pomiar na jednym segmencie wtórnym.
Wykres się trochę spłaszczył a pasmo poszło w górę do ponad 60 MHz. Na wejście trafka podałem napięcie sinus 1V p-p.
Dla przypomnienia trafko ma przekładnię 2zw na 0.5 +0.5 zwoja. Oprócz oporników przydało by się obciążyć wyjście pojemnością bramek tranzystorów która wynosi ok 360pF/bramkę.
Dalej nie mierzyłem bo sonda do oscyloskopu X10 powyżej 50 MHz pokazuje cuda nawet bez mierzonego układu.
A bardziej zaawansowane przyrządy nie bardzo mi się na stole mieszczą.
Muszę trochę ogarnąć śmietnik.

[attachment=655]

73, Mietek
Zdjęcie transformatora na płytce wzmacniacza.

[attachment=656]

Pierścionki ferrytowe z materiału F1000. Wymiary: fi zew. 10mm, fi wew. 6mm, # 3mm . Rurka srebna (taką miałem) fi zew. 6mm, grubość ścianki - 0,3mm . Przewód koncentryczny fi zew. izolacji - 3mm, podwójny srebrzony oplot , teflonowa izolacja, żyła środkowa - srebrzona linka. Przewód koncentryczny wszedł do rurek z wielką trudnością .

[attachment=657]

Tym nawijałem uzwojenie wtórne.

[attachment=658]
Robiąc pomiary mocy wyjściowej mierzcie też moc sterującą dla danego pasma, bo tu jest problem dokładności pomiarów.
Ja przy swoich wcześniejszych pomiarach nie zwracałem na to uwagi, a odchyłki generatora sterującego PA były znaczne, odchyłki mocy wyjściowej wychodziły mi ok. 20%. Może problem w ocenie PA lezy w tym czy sterujemy tą samą mocą na każdym paśmie. Mierząc moc wejściową i wyjściową w dBm mamy szybkie przeliczenie wzmocnienia dla danego pasma.
Zapomniałem podać, że końcówki ekranu z środkową żyłą są zwarte.

Kolejna sprawa: w eksperymentach z transformatorami w.cz. posługuję się analizatorem NWT7. Badam je w trybie SWR z podpiętym na końcu rezystorem 12R. Robie to identycznie jak Kolega Paweł sp2fp.

Zastosowana przekładnia - 2: 1/2 + 1/2  .
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Zacząłem pomału składać radio "do kupy". Podpiąłem zestrojone filtry LPF i BPF pod urządzenie i uzyskałem następujące rezultaty:

80m - 20W
40m - 19W
20m - 10W


Po zwiększeniu wzmocnienia układu SL610C , na 20m doszedłem do 14W. W pozostałych dwóch pasmach zwiększanie wzmocnienia pierwszego stopnia Pa powodowało na wyjściu zniekształcenia. Szukam punktu, w którym tracę moc.

Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm
NIECH  MOC  BĘDZIE  Z  TOBĄ....   Wink , czekamy na rezultaty...
(19-09-2020, 05:29 PM)sp9lvz napisał(a): [ -> ]NIECH  MOC  BĘDZIE  Z  TOBĄ....   Wink , czekamy na rezultaty...

Piotrze,

Poszedłem kawałek do przodu. Eksperymentując z przekładnią transformatora w kolektorze drivera (2SC2166) uzyskałem odrobinę więcej mocy. Aktualnie przekładnia wynosi 4zw. : 2zw. Uzyskana moc przy sterowaniu sygnałem jednotonowym:

- 80m - 28W 

- 40m - 24W  

- 20m - 19W

Mierzone V640 na sztucznym obciążeniu 50Ohm. Przy próbie z pasmem 40m  i 80m  musiałem obniżać moc sterowania (na SL610C). W przeciwnym razie układ wzmacniacza lekko się wzbudzał. Widać trzeba zastosować ALC lub oporniki do ustawienia poziomu sterowania osobno dla każdego pasma i najlepiej w jego środku.  W stopniu przeciwsobnym stosuję oryginalne tranzystory 2SC1969. Bez dodatkowego chłodzenia wentylatorkiem całość po kilku minutach mocno się grzeje.. Z wentylatorem jest O`K.
Jerzy, twoje eksperymenty przekładają się na bardzo praktyczne rozwiązania układowe. Analizując całościowo stopień mocy nadajnika, to ja widzę temat tak: są dwie kategorie mocy QRP SSB do 10W i zawody (klasyfikacja średnia moc) do 100W. Mamy już przećwiczone PA o mocy 100W np. na MRF9120, które steruje się z mocy już 5W od 80m do 10m. Ja bym planował tak, by sam TRX miał osiągalną moc 10W na wszystkich pasmach, z regulacją ALC do ustawiania mniejszej mocy. Do tego oddzielnie PA 100W. W związku z tym, to co już osiągnąłeś spełnia całkowicie moje założenia projektowe. Ten wzmacniacz mocy trx-a pracujący z połową możliwej osiągalnej mocy powinien zapewnić czysty sygnał bez zniekształceń.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13